Montaż szafki wiszącej

Więc kupiliście półkę lub szafkę wiszącą i trzeba ją zamontować. Nie ma sensu wołać fachowca, by zawiesić jeden mały mebelek. Każdy domowy majsterkowicz bez problemu sobie z tym poradzi. Wystarczy kilka prostych kroków i sukces murowany.

Sposób montażu

szafka kołek rozporowy

źródło: specbudowa.pl

Wieszając na ścianie szafki lub półki nie ma sensu ryzykować i używać do tego gwoździ. Owszem jest to łatwa i znana wszystkim metoda, ale bądźmy szczerzy – szafka to nie mapa czy antyrama, lekka nie jest. Najlepszym sposobem na montaż tego typu mebla jest wykorzystanie kołków rozporowych i śrub z końcówką w kształcie litery „L”.

Łapiemy poziom

wieszanie poziomica

źródło: ikea.com

Po wybraniu odpowiedniego miejsca na szafkę, należy wyznaczyć miejsca gdzie wywiercimy otwory na kołki rozporowe. By mebel został powieszony równo, najlepiej nie polegać jedynie na własnym oku. W pierwszej kolejności zmierz odległość między wieszakami na szafce. Na ścianie ołówkiem zaznacz punkt pierwszego otworu na wieszak. Będzie on przy okazji wyznacznikiem wysokości, na jakiej znajdować będzie się mebel. Przyłóż poziomice do pierwszego punktu i ustaw poziom. Następnie narysuj ołówkiem delikatną linię, tak jakbyś to robił za pomocą linijki. Miarką wyznacz na linii miejsce w którym powinien znajdować się drugi otwór.

Wiercimy

szafka wiercenie

źródło: ejot.hu

W niemal każdym sklepie budowlanym możesz kupić zestawy kołków wraz z wkrętami. Pamiętaj aby dobierać je odpowiednio do gabarytów i docelowego obciążenia szafki. Zbyt małe mogą być za słabe, i zostaną wyrwane ze ściany pod ciężarem mebla. Kolejnym krokiem jest dobór odpowiedniego wiertła. Na pewno będzie to wiertło widiowe, czyli takie które jest przystosowane do wykonywania otworów w cegle czy betonie. Drugim aspektem jest rozmiar wiertła, który musi odpowiadać rozmiarom kołków rozporowych. Informacje o ich wielkości znajdziesz na opakowaniu. Ostatnim niezbędnym elementem jest oczywiście wiertarka, koniecznie z udarem. Dzięki temu wywiercenie otworu będzie dużo łatwiejsze.

Gdy jesteśmy gotowi ustawiamy drabinę i stabilnie na niej stajemy. Włączamy udar i zaczynamy wiercić pierwszy otwór. Gdy już to zrobimy sprawdzamy, czy kołek pasuje. Jeśli otwór jest zbyt mały (za wąski lub zbyt płytki) staramy się go delikatnie powiększyć i jeszcze raz przymierzamy kołek. Podobnie robimy z drugim otworem. Na koniec po oczyszczeniu ściany możemy zetrzeć gumką ślady ołówka.

Montaż

Gdy otwory są już wywiercone, a kołki na swoim miejscu, możemy przystąpić do wkręcania śrub. Pozostawiamy tylko odstające na ok. 0,5 – 1 cm od ściany haczyki. Na nich zawiesimy naszą szafkę. Nie należy jej wieszać samemu, dla bezpieczeństwa lepiej poprosić kogoś o pomoc. Na końcu można jeszcze raz sprawdzić poziom i gotowe!